Wilczki Lesko

Switch to desktop Register Login

Historia

KRÓTKA HISTORIA UKS SP „WILCZKI” LESKO

Inicjatorami utworzonej wiosną 2013 roku w Lesku, Szkółki Piłkarskiej „Wilczki” byli: Tomasz Wojtanowski – dyrektor LCESiP, Maciej Gembuś i Witold Maciela – pracownicy Sport Lesko Sp. z o.o. Główną ideą jaka towarzyszyła założycielom Szkółki była chęć objęcia sportową aktywizacją jak najszerszej rzeszy dzieci w wieku 6 – 12 lat, a także upowszechnianie sportu, a w szczególności piłki nożnej, propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu, kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych oraz propagowanie zasad fair play w sporcie i życiu codziennym.

Zauważając coraz bardziej obniżającą się aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży, a także niepokojące zmiany zachodzące w stylu życia spowodowane przede wszystkim inwazją Internetu, gier video i telewizji, założyciele Szkółki dążyli do propagowania uprawiania sportu jako alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Sport jest jednym z kluczowych elementów życia społecznego, spełnia ważną funkcję wychowawczą, wywiera znaczący wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny, społeczny i intelektualny. Sport niesie ze sobą wiele wartości, kształtuje charakter, pomaga pokonywać słabości, uczy szacunku do przeciwnika, wytrwałości w dążeniu do celu i podnoszenia swoich umiejętności, a także umiejętności współpracy w grupie. Znaczącą rolę sportu podkreślano już w starożytności – uważano, ze sport jest elementem wychowania, a jakość wychowania stanowi podstawę właściwego funkcjonowania społeczeństwa.

Szkółka Piłkarska „Wilczki”, której motto przewodnie brzmi : „Zabawa, uśmiech, sportowa przygoda”, koncentruje się na pracy szkoleniowo – wychowawczej przede wszystkim z dziećmi, pragnąc zaoferować im zajęcia w jak najbardziej atrakcyjnej formie, w oparciu o nowoczesne obiekty sportowe, stawiając na pierwszym miejscu radość płynącą z uprawiania sportu, tak aby zaszczepić pasję i rozpalić marzenia piłkarskie od najmłodszych lat. Utworzenie Szkółki było również reakcją na postępujący marazm i stagnację sportu młodzieżowego w funkcjonujących na terenie gminy Lesko klubach piłkarskich, gdzie z reguły priorytetowe pozycje zajmują drużyny seniorskie.

Efektem naboru przeprowadzonego wiosną 2013 r. było utworzenie w Lesku grupy Młodzików i Orlików oraz grupy Orlików w Hoczwi. W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie udziałem coraz to młodszych dzieci w zajęciach piłkarskich, w ramach Szkółki zorganizowana została Piłkarska Akademia Przedszkolaka, obejmująca szkoleniem najmłodszych adeptów piłki nożnej.

W kwietniu 2014 roku Szkółka została ujęta w ramy organizacyjno – prawne i przekształcona w Uczniowski Klub Sportowy Szkółka Piłkarska „Wilczki”. Zebranie założycielskie UKS-u powołało Zarząd, na czele którego stanęli panowie: Dariusz Terlecki (prezes) i Robert Mazur (wiceprezes). Z biegiem czasu poszerzeniu uległa również kadra szkoleniowa – stałą współpracę z „Wilczkami” podjęli trenerzy – pasjonaci: Rafał Paszkowski, Mariusz Nieznański, Jacek Zięba oraz Marcin Kuzio. Rezygnację z prowadzenia zajęć złożył natomiast Maciej Gembuś.

Aktualnie „Wilczki” zrzeszają w swych szeregach ponad 90 piłkarskich adeptów, uczestniczących systematycznie w zajęciach treningowych 7 grup, w kategoriach wiekowych Młodzików, Orlików, Żaków oraz Skrzatów. Stale prowadzony jest nabór uzupełniający do poszczególnych grup. Naszym "oczkiem w głowie" jest nowo utworzona grupa Bambini ( rocznik 2019 ). Zachęcamy rodziców aby stworzyli szansę dla swych pociech do rozpoczęcia przygody ze sportem, bez względu na posiadane aktualnie zdolności i umiejętności piłkarskie.

UKS SP „Wilczki” pomimo swojej krótkiej historii uczestniczył w kilkudziesięciu turniejach piłkarskich zarówno letnich jak i zimowych, o zasięgu lokalnym lub regionalnym (min. Festiwale Piłkarskie w Kielnarowej, Deichmann Minimistrzostwa, Stimo Cup, Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku, AktivPro Cup, Resovia Winter Cup), kilka cyklicznych, sportowych imprez zorganizował samodzielnie ( min. „Piłkarskie Lato”, „Wilczki Cup”, „Dzień Wilczka”). „Wilczki” od momentu powstania rywalizują regularnie w rozgrywkach „Ligi Młodzików OZPN”, uczestniczą w wycieczkach na mecze Piłkarskiej Ekstraklasy. W maju 2016 roku niezapomnianych wrażeń dostarczył „Wilczkom” udział w treningu reprezentacji Polski, przygotowującej się w Arłamowie do Euro 2016. Z kolei jesienią 2016 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy UKS SP „Wilczki” i UKS SMS Łódź, a trener Marek Chojnacki przeprowadził w Lesku treningi pokazowe. Dużym wyzwaniem logistyczno – finansowym, mającym jednak istotne znaczenie dla rozwoju Szkółki, jest coroczna organizacja letnich obozów piłkarskich „Wilczki Camp”. Odbyło się już kilka edycji obozu zlokalizowanego m.in w Cisnej, Piwnicznej Zdrój, Wysowej, Iwoniczu Zdroju, Gorlicach, w których łącznie uczestniczyło ponad 200 młodych piłkarzy.

UKS może poszczycić się własną stroną internetową ( www wilczki.lesko.pl), relacjonującą aktualne wydarzenia z życia Szkółki i zawierającą coraz to bogatszą galerię zdjęć, profilem FB, markowymi strojami piłkarskimi z oryginalnym herbem oraz zimowymi czapeczkami wyprodukowanymi w ilości limitowanej, wyłącznie dla członków Szkółki oraz coraz to większą ilością profesjonalnego sprzętu sportowego.

Dużą pomoc w formie dotacji, bez której funkcjonowanie Stowarzyszenia nie byłoby możliwe, udziela „Wilczkom” Urząd Miasta i Gminy w Lesku, z kolei spółka Sport Lesko,  udostępnia nieodpłatnie bazę treningową. Szkółka, jest przedsięwzięciem działającym na zasadach non – profi, i choć zachowuje pełną autonomię wobec istniejących klubów i innych stowarzyszeń, jest otwarta na współpracę z podmiotami, które zechciałyby objąć „Wilczki” swym patronatem lub wesprzeć w sferze organizacyjnej i finansowej. Aby realizować założone cele i rozwijać się w sposób harmonijny „Wilczki” stoją przed koniecznością pozyskania odpowiednich funduszy. Szkółka kieruje więc apel o wsparcie w formie finansowej lub rzeczowej do instytucji, przedsiębiorców, osób prywatnych, do wszystkich ludzi dla których rozwój lokalnego sportu dziecięcego i młodzieżowego ma znaczenie. Największą satysfakcją i podziękowaniem dla darczyńców będą roześmiane buzie „Wilczków”.

Aktualizacja: kwiecień 2023